Rendhagyó óra keretén belül 2023. szeptember 13-án a 6./A osztályos tanulók vetített képes előadást hallottak a Hortobágyon élő őshonos és védett állatokról.
Ezek az állatok szinte a honfoglalás korától velünk vannak és haszonállatokként élnek mellettünk. Valamennyi ilyen állat megtalálható a Hortobágyon, a nagy magyar pusztán. Tenyésztésükkel és gondozásukkal az itt élő pásztor emberek foglalkoznak, akiknek hű segítői és társuk a pásztorkutyák.
A tanulók megismerhették:
-a különböző fajtájú lovakat, magyar szürke szarvasmarhát, juhokat, vagy birkákat és sertéseket
-a különböző pásztoremberek segítőit, az őrző és védő, valamint a terelő kutyákat (puli, pumi, mudi, kuvasz, komondor) és nem utolsó sorban a hasznos parlagi szamarat
Rátekintést kaptak a pásztoréletre, különös tekintettel az állatokkal való bánásmódra és nélkülönözhetetlen segítőikre, a pásztorkutyák alkalmazására. Külön említésre került a magyar szürke szarvasmarha, mely egykor a magyar gazdaság meghatározó részét képezte és napjainkban a tenyésztésük újra fellendülőben van.
Tudásukat gyarapíthatták a tanulók a Hortobágyról, ezen belül a Hortobágyi Nemzeti Parkról, mint hazánk nagyalföldi részéről, amely a hajdúsági löszhát és a Tisza között terül el, és amelyet az UNESCO égisze alatt működő Világörökség Bizottsága 1999-ben, mint a Puszta világörökségi helyszínt, Világörökségi Jegyzékbe vette fel.
A szemléltetés alapjául korabeli színes képes levelezőlapok szolgáltak, melyek fényképek formájában dokumentum értékű életképeket, tájképeket jelenítettek meg a pusztáról és háziállatairól. Az előadást a tanulók nagy figyelemmel és érdeklődéssel fogadták.