Költészeti Fesztivál

A Debreceni Költészeti Fesztivált immáron 21 éve rendezzük meg. 2024. április 9-én 14 órától a Déri Múzeum dísztermében a debreceni középiskolások keltették életre a magyar irodalom gyöngyszemeit.

Rendezvényünk sikeréhez nagyban hozzájárultak az Ady Endre Gimnázium két meghatározó személyisége: Várhalmi Ilona, mindenki Cila nénije és Kluka Hajnalka. Ők már az égből a csillagok körül néztek le ránk és hallgatták a szebbnél szebb szavalatokat. Ady Endre: az Úr érkezése című verssel és Fredric Chopin: 1. e-moll zongoraversenyének részletével emlékeztünk a két felejthetetlen kollégára, pedagógusra.

A középiskola öt évfolyamáról 39 diák jelentkezett. Két pályázó nevezett saját verssel. A zsűri döntése alapján a következő eredmények születtek.

Szavalóverseny

9.-10. évfolyam

HelyezettNév, Iskola
I.Czinke Mirella (Debreceni SZC Kreatív Technikum)
II.Vincze Zsófia (Debrecen Fazekas Mihály Gimnázium)
III.Schvarzkopf Lujza (Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium)
Különdíjban részesültek
Bákai Bence Zoltán (DRK Dóczy Gimnázium)
Gaszparjan Ruben (Tóth Árpád Gimnázium)
Babály Dániel (Svetits Katolikus Gimnázium)

Szavalóverseny

11.-12.-13. évfolyam

HelyezettNév, Iskola
I.Beregszászi Ábel (Ady Endre Gimnázium)
II.Pusztai Mór (Ady Endre Gimnázium)
III.Berényi Olivér (Tóth Árpád Gimnázium)
Különdíjban részesültek
Dienes Melinda (Ady Endre Gimnázium)
Palotai Réka (Ady Endre Gimnázium)
Vásárhelyi Éva (Tóth Árpád Gimnázium)
Könyvjutalom
Gáti Panna (Ady Endre Gimnázium)
Oláh Hanna Nóra (Diószegi Sámuel Baptista Szakgimnázium és Szakközépiskola)

2024. április 10-én a Méliusz Juhász Péter Könyvtárban az alsó tagozatos tanulók mai magyar költők gyermekverseit szavalták.

Igen népszerű volt a versenyünk, hiszen közel 80 gyermek jelentkezett.

2024. április 11-én iskolánkban reggel 8 órától 15 óráig folyamatosan mondták a tanulóink az állatokról szóló verseket.

2024. április 15-én újra a Déri Múzeum dísztermében szólaltak meg a magyar költők versei.

Hatvankét felső tagozatos diák versmondását értékelte a zsűri.

Szavalóverseny

5.-6. évfolyam

HelyezettNév
I.Gém Anna
II.Szabó-Maák Bálint
III.Kunka Ferenc
Különdíjban részesültek
Vig Artur Zoltán
Harsányi Tímea
Szűcs Jázmin
Könyvjutalomban részesült
Juhász Csaba
Ecseri Hanna

Szavalóverseny

7.-8. évfolyam

HelyezettNév
I.Hüse Dávid
II.Árva-Kis Hanga
III.Szász Kamilla
Különdíjban részesült
Antal Flóra
Zsupos Eszter
Szász Dominik

A XXI. Debreceni Költészeti Fesztivál szavalóversenyén 181 debreceni diák vett részt. Közülük 42 versenyzőt díjazott a zsűri!

Iskolánk által szervezett XXI. Költészeti Fesztivál szavalóversenyének új színfoltja volt az óvodások meghívása. Három óvodából 15 óvodás mondott szebbnél szebb verset.

A zsűri értékelte a szavalatokat.

HelyezettNév
I.Varga Lili
II.Kiss Csenge
III.Molnár Petra

De nemcsak a helyezettek kaptak könyvet, hanem minden résztvevő választhatott egy-egy könyvet.

2024. április 29.

Sebestyén Mária

mesterpedagógus

Debreceni Költészeti Fesztivál szavalóversenye

„A vers néma. Adj neki hangot.

A vers a könyvben halott.

Keltsd életre. Mi a szavalás?

A vers feltámasztása papírsírjából.”

(Kosztolányi Dezső)

Iskolánk fontos innovációs tevékenysége a Költészeti Fesztivál kísérőrendezvényeként 20 éven keresztül megrendezett szavalóversenye.

Intézményünkben már hagyomány, hogy minden évben megrendezzük az iskolai szavalóversenyt és a Költészet Napját folyamatos versmondással köszöntjük. Így teremtünk lehetőséget tanítványainknak, hogy a verseket életre keltsék papírsírjából.

A Költészeti Fesztivál szavalóversenye által Debrecen általános és középiskolás diákjai is bekapcsolódhatnak a versekkel való találkozásba, ezáltal egyre több vers kel életre.

A XXI. század számítógépes szövegszerkesztés világában van-e jövője az olvasásnak, a versmondásnak? Fog-e verseket olvasni az elkövetkezendő nemzedék? Hitem szerint: igen. Hogy ez valóra váljon, fontos a költészettel, a versekkel foglalkozni. Megéreztetni az ifjúsággal, hogy a versek az életünk részei. A vers élni segít, segít emberformánk megőrzésében, lelkünk gazdagodásában.

2003 áprilisában Debrecen városa Költészeti Fesztivált rendezett azzal a céllal, hogy a mai magyar költészet jelentős alkotóinak legújabb műveit megismertesse a szélesebb közösséggel, illetve a költészetet és az olvasást népszerűsítse. A fesztivál számtalan embernek jelentett igazi örömet, feltöltődést, biztatást, hogy alkalmat kell találni a versekkel való „nagytalálkozásra”.

Arra gondoltam, ahhoz, hogy húsz év múlva is legyen közönsége, résztvevője a Költészeti Fesztiválnak, ki kell nevelnünk a jövő vers iránt érdeklődő nemzedékét. Ezért javasoltam iskolám vezetésének és a Költészeti Fesztivál szervezőjének, hogy hirdessünk szavalóversenyt a rendezvény kísérőprogramjaként az általános és középiskolások számára. Így a résztvevők megérezhetik a Költészeti Fesztivál hangulatát, világát. A segítő támogatást megkaptam mindkét helyről.

Szavalóversenyünket immár 20 éve szervezem. Rangja lett a versenyünknek. Köszönhető ez a város, a Déri Múzeum és az Irodalom Háza támogatásának is. Nagy örömmel fogadom azokat a versenyzőket, akik általános iskolásként kezdték és középiskolásként is visszatérnek versenyünkre, illetve volt tanítványainkat.

Nagyon jó lehetőséget adott ez a versenyrendezés a középiskolákkal való jobb együttműködés kialakítására, betekintést nyerve egymás munkájába.

Szavalóversenyünk témakörét mindig a Költészeti Fesztivál tematikája határozza meg. A verseny kiírásánál minden alkalommal figyelembe vesszük a korosztályok életkori sajátosságait, valamint a magyar költészet megismerésének fontosságát.

Igyekszünk minél több versenyzőt díjazni, ezért a helyezések mellett különdíjakat is kiosztunk.

2022 áprilisában minden korlátozás nélkül megszervezhettük a Költészeti Fesztivál kísérő programjait, köztük szavalóversenyünket.

Szívet melengető találkozások, újra együtt volt a kis csapat a Déri Múzeum, az Irodalom Háza és a Méliusz Juhász Péter Könyvtár munkatársai.

A 2022. évi Költészeti Fesztivál tematikájának középpontjában a 100 éve született Nemes-Nagy Ágnes állt. Újra meghirdethettük szavalóversenyünket első osztálytól a középiskola tizenharmadik osztályáig. Április 8-án az általános iskolák felső tagozatosai, április 11-én a középiskolások és április 12-én az alsó tagozatos tanulók szavaltak egy-egy Nemes-Nagy Ágnes vagy egy XX-XXI. századi magyar költő versét.

Nemes-Nagy Ágnes: Tanulni kell című versének egy részletét vettem a szavalóversenyünk mottójának. Nem véletlenül:

„Tanulni kell magyarul és

világul

tanulni kell mind azt, ami

kitárul,

ami világít, ami jel:

tanulni kell, szeretni kell.”

A pandémia után nagyon aktuálissá váltak Nemes-Nagy Ágnes szavai. Újra meg kellett tanulnunk bízni egymásban, újra kellett nyitni a világ, az emberek felé, újra fontossá váltak az emberi kapcsolatok, amelyek kissé elsorvadtak, újra kellett éleszteni a lelkeket, meg kellett tanulnunk lerövidíteni az utat lélektől lélekig. Újra meg kellett mutatnunk a tanítványainknak a versekben lévő szépséget, segítséget, amely a nehéz helyzetekben jelenthet kapaszkodót. A művészet az emberi lelkek sérüléseit be tudja forrasztani, meg tudja mutatni a világban rejtekező szépséget, ami kiutat mutat a sérült, elmagányosodott léleknek.

A jelentkezők létszámában érezhető volt a pandémia hatása, csökkenést mutatott, főként a középiskolákból jelentkezőknél. Ezért a következő évben, 2023-ban újabb kommunikációs csatornát kellett létrehozni a jelentkezők számának növeléséhez. Ennek megoldását a Könyv barátai hálózatban való részvételünk biztosította.

2023. évet a Himnusz születésének 200. évfordulójának megünneplésével indítottuk. Megszerveztem, hogy január 23-án együtt szavalta az iskola nemzeti énekünket, a Himnuszt. Az első és az utolsó versszakot mindenki egyszerre szavalta, a fennmaradó versszakokat az évfolyamok között osztottam föl. Felemelő és megható érzés kerített hatalmába minden gyermeket és felnőttet egyaránt. Nagyon büszke voltam iskolám minden egyes tagjára. Jó volt együtt magyarnak és „Ibolyásnak” lenni.

A 2023-as Költészeti Fesztivál tematikája Petőfi Sándor és Csokonai Vitéz Mihály költészete volt. A szavalóverseny meghirdetése mellett a képvers és versparafrázisok pályázat is megjelent.

2023. április 4-én az általános iskola felső tagozat, április 5-én a középiskolák diákjai szavaltak a Déri Múzeum dísztermében. Az alsó tagozatos nebulók április 4-én a Méliusz Juhász Péter Könyvtár olvasótermében mondhatták el kedvenc magyar költők verseit.

A szavalóversenyünk egyik mottója:

„Az idő igaz,

S eldönti, ami nem az.”

(Petőfi Sándor)

Petőfi költészete igaz, hiszen a szavaló versenyen és a képvers, valamint a versparafrázisok pályázaton is igen népszerű volt. A versenyzők kétharmada választotta Petőfi egy-egy költeményét.

Csokonai költészete elsősorban a középiskolások körében örvendett népszerűségnek.

A szavalóversenyt Dr. Puskás István alpolgármester úr nyitotta meg, aki bátorította Debrecen ifjúságát a versekkel való foglalkozásra, szavalásra, sőt írásra is ösztönözte őket.

A megnyitót iskolánk hatodikosai megzenésített Petőfi verssel tették emlékezetessé, s adták meg az alaphangot a verses délutánnak.

18 pályázó küldte be versparafrázisát pályázatunkra. Érdekes, ahogyan a XIX. század és a XXI. század szellemisége keveredik, s alkot kissé diszharmonikus alkotást.

68 diák ismerkedett meg mélyebben egy-egy Petőfi vagy Csokonai verssel, hogy képi világban jelenítse meg a költőóriások eszmeiségét, gondolatait. Mert:

„S ha elvész is e test,

jobb részemmel élek.”

Írja Csokonai. S valóban élnek, hiszen 200 és 250 év multán is megszólalnak versben, megzenésítve, képi világban.

Szavalóversenyünkkel a Költészet Napját, a magyar költészet, a versek szépségét ünnepeljük.

Theme: Overlay by Kaira 2019. Minden jog fenntartva.
Ibolya Utcai Általános Iskola